КИШКОВОПОРОЖНИННІ (COELENTERATA)

Загалом кишковопорожнинні – це морські організми. Вони опанува ли весь океан від поверхні до найбільших глибин, деякі види розселилися у солонуваті і навіть прісні води. Розміри цих тварин дуже різні. Більшість з них – це дрібні поліпи від 1 до 5 мм, правда, колонії деяких коралових поліпів розростаються до 4 м. Але трапляються досить великі медузи, такі як медуза ціанея, діаметром до двох метрів, її мацаки витягнуті на довжину до 30 м. Також у відкритому морі можна зустріти плаваючі колонії сифонофор, що сягають 40-метрової довжини.
Кишковопорожнинні існують у двох життєвих формах. Нестатева форма – поліп. Вони ведуть прикріплений спосіб життя та розмножуються брунькуванням, утворюючи подібних до себе поліпів. Та часом вони формують зовсім не схожих на себе статевих особин – медуз. Медузи активно плавають та розносяться течією на значні відстані, забезпечуючи розселення. Вони продукують та викидають у воду яйця та сперму, в результаті запліднення з яєць виходять личинки, які прикріплюються до субстрату і розвиваються у поліпів. Такий життєвий цикл у деяких видів змінений в результаті пристосування до умов життя. У медуз, які живуть у відкритому морі, над великими глибинами, зникає прикріплена стадія поліпа. Коралові поліпи, навпаки, існують без стадії медузи. Усі кишковопорожнинні мають жальні клітини, що містять отруту.
Медузи схожі на фруктові драглі. Це вільноплаваючі малорухливі організми, тіло яких має форму дзвона з провисаючими донизу мацаками. Найзвичайніший поширений у Чорному морі вид медуз називається золотиста, або вухата аурелія (Aurelia aurita). Вона може виростати до 40 см в діаметрі. Крім наших вод вона трапляється в усіх тропічних і помірних морях обох півкуль. Деякі медузи справді небезпечні тварини через свою отруту. Поблизу Курильських островів живе маленька медуза-хрестовичок (Gonionemus vertens), яка отримала свою назву за добре помітну фігуру у вигляді хреста всередині свого прозорого тіла. Ці медузи часто ховаються у заростях морської трави, де чигають на здобич. Необережний плавець може отримати сильні опіки і тяжке отруєння, випадково торкнувшись мацака цієї дрібної істоти. Поліпи – малорухливі прикріплені тварини з вінцем мацаків, часом доволі довгих, навколо рота. Добре відомі всім коралові поліпи формують скелет, на якому вони живуть. За довгі роки такі тверді скелети поліпів утворили коралові рифи в теплих морях – місця, де прояви життя особливо різноманітні. Деякі коралові поліпи є поодинокі і не формують скелета, такими є актинії – морські анемони. Інші поодинокі поліпи мають дуже декоративний грибовидний скелет, за що їх так і називають – грибовидні корали. Скелет горгонарій схожий на жилкування листка, колонії шестипроменевих коралів гілкоподібні, досить декоративні за формою. Деякі коралові поліпи мають яскраво забарвлені скелети, що віддавна використовуються як прикраси. Досить незвичайним є португальський кораблик, або фізалія. Це насправді не одна тварина, а колонія з кількох поліпів і однієї медузи, що живуть як один організм, плаваючи на поверхні моря під вітрилом з наповненого газом пухиря.


Діорама «Морське дно на коралових рифах»



Скелети коралів



Фізалія, або
португальськійкораблик



Скелет сланкого коралу-акропори