![]() |
Follow | ||
![]() |
|||
Ботанічний музей
|
1. Діорама "Крим"
|
6. Діорама "Африканська савана' |
Ботанічний музей, що входить до складу науково-експозиційного комплексу Національного науково-природничого музею НАН України вважається одним з найкращих ботанічних музеїв світу і є національним надбанням нашої країни. В п"яти великих залах музею на загальній площі 1400 кв.м. у 109 вітринах, 10 біогрупах, 8 великоформатних об"ємних діорамах та на 20 щитах і 100 фризах розміщені експозиції: "Ботанічна наука на Україні", "Основні групи рослинного світу", "Клітинна будова та морфологія квіткових рослин", "Система та еволюція квіткових рослин", "Рослини в житті людини", "Охорона природи", "Рослинний світ України", "Рослинний світ Євразії", "Рослинний світ Земної кулі". В музеї експонується 4000 натурних ботанічних експонатів, 550 фотографій, 1000 кольорових схем, малюнків, карт ареалів, понад 300 розгорнутих текстових характеристик з відомостями про природні зони, флористичні царства і регіони, рослинні угруповання та описами особливостей окремих особливо цікавих, цінних для науки або практики видів рослин світової флори.
Існуючі фітобіологічні експозиції у своїй сукупності дають відвідувачам яскраву і науково достовірну картину величезного біологічного різноманіття світу рослин та значний об"єм цікавої інформації про його особливості, закономірності будови, зонально-регіонального розподілу, ценотичної структури, екології тощо. В основі всіх елементів експозиції (вітрин, біогруп, композиційних груп, великооб"ємних діорам) покладений принцип самого широкого показу об"ємної фітонатурної експонатури, яку співробітники виготовляють методом об"ємного сушіння фітобіонтів із збереженням просторової форми і морфологічних параметрів конкретних видів рослин. У практиці будівництва природознавчих музеїв світу такий метод, саме масово переважаючий у експозиції, застосовано вперше.
Експозиції Ботанічного музею створені на флористично-фітоценотичній основі за зонально-регіональним принципом, який найяскравіше характеризує багатюще різноманіття рослинного світу Землі: усіх її регіонів, різних природних зон та флористичних областей. Він має явну перевагу порівняно з багатьма іншими принципами побудови експозицій ботанічних музеїв, наприклад, суто систематичним, еволюційним, морфологічним, прагматичним, екологічним, які демонструють лише певні групи тих чи інших рослин і не дають цілісної картини їх природних комплексних взаємозв’язків.
Особливою окрасою Ботанічного музею є чудові панорамно-об’ємні діорами, в яких відображені ландшафтні картини рослинності Великоземельської тундри в приполярному Уралі; оригінальна самобутня краса світу Бадхизького заповідника (Туркменістан); загальний вигляд африканської савани в період засухи; узбережжя тропічного острова у Тихому океані з кокосовими пальмами та мангровими заростями, неозорі степи півдня України, високогір”я Карпат та екзотика Південного берегу Криму.