Follow | |||
Зоологічний музей
|
1. Діорама "Підводний світ" |
9. Діорама "Чорноморський заповідник" |
Зоологічний музей заснований 1 травня 1919 р. Одим із його засновників та першим директором був акад. М. Ф. Кащенко. У 1966 році музей ввійшов до складу Центрального науково-природничого музею АН УРСР, а на наступний рік, під керівництвом М.М. Щербака, закінчена повна реконструкція музею і він був відкритий для відвідувачів.
Зоологічний музей знаходиться в самому центрі Києва і займає весь третій поверх приміщення Національного науково-природничого музею НАН України. Експозиція нашого музею майже повністю розташована у довгій галереї та у двох великих залах – залі птахів та залі ссавців.
На сьогодні тут експонується близько 5000 тварин, які відносяться до 4000 видів. Експозиція побудована за науково-систематичним планом, її сучасним пріоритетом є побудова ландшафтних діорам, яких вже нараховується 16.
Огляд експозиції починається з найбільшою за кількістю таксонів групи тварин – безхребетних. Відразу звертає на себе увагу скелет скляних губок, які нагадують дивовижні кристали, та чашоподібна губка – кубок Нептуна, дійсно схожа на величезний келих. За ними оглядач знайомиться з різноманітним світом коралів, скелети яких відрізняються не тільки за формою, а й за коліром – білі, блакитні, чорні, червоні. Черви, вільноживучі та паразитичні дають уяву про пристосування цих тварин до життя в найнеймовірніших середовищах. Серед ракоподібних відразу ж звертають на себе увагу одни з найбільших членистоногих світу – гігантський японський краб, омар, лангусти. Вітрина з павукоподібними містить крім павуків таких цікавих тварин, як мечехвости, одни з найдавніших тварин, що збереглись до нашого часу, та морські павуки, яких так назвали за зовнішню подібність до справжніх павуків. Продовжується експозиція оглядом комах. Кількість видів світової фауни комах більш ніж в два рази перевищує кількість видів всіх інших тварин. На вітринах музею можна скласти уяву про різноманітність цієї величезної групи тварин. Прикрасою виставки комах є жуки-велетні, та тропічні метелики.
Продовжується огляд з іншого боку галереї вітринами з голкошкірими. Морські зірки, морськи лілії та морськи огірки дійсно більше нагадують представників рослинного царства, ніж тварин. Більша частина виставки молюсків розміщена на горизонтальних вітринах, що тягнуться майже до кінця галереї. Найбільший двостулковий молюск експонується в холі музею. Практично всю праву частину галереї зоомузею займає експозиція риб, амфібій та плазунів. Серед риб звертають на себе увагу великі опудала акул, осетрових та риби-місяця з лівого боку галереї. У вітринах представлено різноманітність цієї найбільшої серед хребетних групи тварин. Серед амфібій слід звернути увагу на гігантську китайську саламандру, довжина якої досягає 180 см, та на кубинського свистуна, який завдовжки близько 1 см, і для того, щоб його легше було розглянути, навіть було змонтовано спеціальне збільшувальне скло. Експозиція рептилій також надає можливість скласти уяву про різноманітність цієї групи. Один з найцікавіших експонатів – туатара – живе викопне, ящірка з третім оком в природі зберіглася лише на одному острові, який зробили заповідним.
В залі птахів розташовано більшу частину діорам музею, які представляють різні куточки України та світу. Найбільша діорама – пташиний базар.
В залі ссавців стоїть найдавніший експонат нашого музею – зубр, якому нараховується більше 200 років. Цього зубра було здобуто приблизно в 1780-1800 рр у маєтку Потоцького, тоді ж було виготовлено й опудало.
10 грудня 1996 р. наказом Президента України Науковому природничому музею було надано статус Національного. Останнім підкреслено загальнодержавне та міжнародне визнання високих результатів діяльності всіх музеїв ННПМ, в тому числі й Зоологічного.