80 років Оресту Аркадійовичу МИХАЛЕВИЧУ!

30 серпня 2019 року виповнилось 80 років Оресту Аркадійовичу МИХАЛЕВИЧУ, який значну частину свого трудового шляху присвятив науковій роботі у двох близьких за напрямками досліджень установах Академії наук України — Інституті зоології та Національному науково-природознавчому музеї. В Музеї Орест Аркадійович працював з близько 2003 року у Відділі палеозоології хребетних та палеонтологічного музею, нині це Відділ палеонтології.

Маючи неабияких хист до пошуку й поширення енциклопедичних знань, Орест Михалевич опікувався в Музеї оновленням палеонтологічної експозиції та осучасненням інформації. Ним підготовлено низку обнов для вітрин, у тому числі десятки планшетів з новою сучасною інформацію про викопні зразки, вимерлі види і давні геологічні епохи. Його вміння шукати, концентрувати й опрацьовувати ключову інформацію дозволили значною мірою осучаснити експозицію, значна частина розділів якої до приходу Ореста Аркадійовича не поновлювалася з часу відкриття експозиції у 1967 році.

Разом зі своїми колегами-палеозоологами Тетяною Крахмальною та Юрієм Семеновим ним підготовлено путівник «Палеонтологічний музей. Національний науково-природничий музей» (2004). Ним же з співпраці підготовлено низку історичних розвідок, які стосуються музею та його засновників, зокрема й нарис пам'яті розбудовника Національного музею Івана Григоровича Підоплічка, опублікований у Віснику НАН України (2005).

Значний внесок Орест Аркадійович зробив у розвиток вебсайту музею. На цьому сайті за його активної участі розроблено сторінку палеонтологічного відділення ННПМ, що має назву «Палеонтологічний музей імені академіка В. О. Топачевського». На цій сторінці створено 7 розділів: «Предмет і завдання палеонтології», «Час розвитку первісних організмів», «Різноманіття водних форм та перші мешканці суходолу», «Плазуни — володарі суходолу, морів та повітря», «Палеоген — час панування птахів та ссавців», «Неоген — період найбільшого різноманіття ссавців», «Плейстоцен — час появи людини».

А ще важливо відзначити, що Орест Аркадійович, в минулому досвідчений альпініст, все життя мандрує країною і світом. Фото, вміщене тут, зроблене під час його недавньої поїздки в гори Туреччини, а загалом він відвідав 22 країни і має в планах мандрівку по Шотландії та Британії. Звісно, цей його досвід дуже допомагав йому в експедиційних дослідженнях -- і в заповідних грабових дібровах Канівщини під гул міріадів комарів, Асканійському степу на обліках гризунів в лютих зимових умовах, і на палеонтологічних розкопах на Одещині при 38 градусах в тіні, і в лагідних осінніх лісах Гірського Криму.

Орест Аркадійович підготував чимало тепер досвідчених і відомих колег, які в різний час були його студентами або які приходили до нього на консультації і щодо методик роботи та статистичної обробки даних, пошуку інформації та перекладів складних іншомовних статей, планування досліджень та підготовки проектів. Цю допомогу отримували всі, хто співпрацював і дотепер співпрацює з нашим ювіляром — і аспіранти, і академіки, і лаборанти, і директори академічних установ. Це не перебільшення, це факт і наша радість знати таку людину і побували серед його учнів.

У знаменний день ювілею зичимо Вам, шановний Оресте Аркадійовичу, доброго здоров’я, щастя, творчої наснаги та нових успіхів у Вашій багатогранній діяльності!

Ігор Загороднюк, Елеонора Король та Юрій Семенов від імені всього колективу науковців ННПМ
30.08.2019

сторінка про нашого колегу у вікіпедії:
uk.wikipedia.org/wiki/Михалевич_Орест_Аркадійович