English version


 

«Мезинський» зал вже відкритий!
Після тривалої перерви відвідувачі знову можуть побачити реконструкцію житла палеолітичної людини і найдавніший музичний комплекс, знайдений на Мезинській стоянці – одній з найвизначніших археологічних пам'яток пізнього палеоліту в історії не лише України та Європи, а й світу.

Палеонтологічний музей, 2-й поверх. Детальніше

 


Виставка експедиційних етнографо-географічних доробок Тараса Шевченка

Національний науково-природничий музей НАН України спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка Міністерства культури України за підтримки CANON Україна з нагоди 200-річчя від дня народження  Тараса Григоровича Шевченка презентують виставку «Творчість Тараса Шевченка у наукових експедиціях 1848 – 1849 років».

Виставка представляє видатного українського поета та художника у дещо новому баченні, адже Тарас Шевченко за волею долі, знаходячись у оренбурзькому засланні, був включений як «рисувальник» до науково-дослідної експедиції Олексія Бутакова. Гідрографічна експедиція була організована Військовим міністерством для зйомки і промірювання Аральського моря та вивчення його природних ресурсів і умов майбутнього судноплавства. Вперше Шевченко описував те, що бачив як дослідник. Разом із видатними географами та дослідниками Середньої Азії  він із топографічною точністю наносив на карти ландшафти досліджуваних місцевостей,  занотовував відомості про киргизів, казахів, їх поселення - аули, їхній побут, господарство. Завдяки роботам Тараса Шевченка світ вперше побачив  Аральське море у первинній своїй красі та вперше дізнався про такий народ як казахи. Матеріали Аральської описової експедиції надзвичайно цінні. Саме завдяки малюнкам Кобзаря та щоденникам Бутакова у 1852 році було відкрито родовище кам’яного вугілля біля мису Ізенди-Арал. До 1956 року морські карти-лоції, які малював Шевченко, використовувалися військово-морським флотом, а матеріалами експедиції Бутакова і до нині користуються науковці для моніторингу екологічного стану Каспійського моря й Аралу.

Експозиція виставки знайомить відвідувачів з малюнками та акварелями Тараса Шевченка які були створенні у експедиційний період. Виставка картин  доповнена  зразками порід, мінералів прибережної зони Аралу і ботанічними зразками рослин Аральського регіону.

Ознайомитись з виставкою можна у Геологічному музеї Національного науково-природничого музею Національної академії наук України, що знаходиться у Києві на вулиці Богдана Хмельницького 15. Виставка працюватиме у режимі роботи музейного комплексу до 28 лютого 2015 року.

 До 170-річчя опублікування Ч. Дарвіном «Щоденника досліджень з геології та природознавства різних країн, відвіданих кораблем «Бігль» виставка

«Галапогоські острови»

Фотографії – Писанець Є. М.

Дизайн: Радченко В. І.
               Ремінний В. Ю.
               Паньков А. В.

Переклад на українську – Некрутенко Ю. П.

Анотації до фотографій з книги: Чарльз Дарвин «Путешествие натуралиста вокруг света на корабле Бигль», М. 1976 г.